آزمون یوس و مدارک مورد نیاز ؟

آزمون یوس یک آزمون ورودی برای داوطلبین شرکت در دانشگاه های ترکیه می باشد و شرکت کنندگان می توانند در مقطع کارشناسی و دکتری در سه درس هندسه، هوش و ریاضی ادامه تحصیل دهند که هر کدام به ترتیب شامل ۸, ۴۰, ۳۲ سوال طراحی می شود.

هر ساله متقاضیان فراوانی از سوی کشورهای های مختلف در آزمون یوس ترکیه شرکت میکنند که این آزمون از سوی دانشگاه های ترکیه در کشور ترکیه برگزار می گردد. این آزمون شامل رشته های پزشکی،‌ دارو سازی، دندان پزشکی، مهندسی و علوم انسانی می باشد که دانشجویان می توانند به زبان ترکی در این رشته ها تحصیل کنند.
دانشجویانی که در این آزمون نمره قبولی را کسب کند علاوه بر ادامه تحصیل در این رشته ها، شهریه تحصیلی کمتری پرداخت خواهند کرد. دانشجویان می توانند همزمان در چند دانشگاه ثبت نام کنند و زمان برگزاری آزمون هر دانشگاه تداخلی باهم ندارند.

آزمون آنلاین یوس چگونه برگزار می شود؟

آزمون یوس به صورت آنلاین برگزار شده و تعداد و نحوه سوالات بر اساس شرایط و ضوابط هر دانشگاه توسط سیستم آموزشی آن تعیین می گردد. شرکت کنندگان در این آزمون ملزم به رعایت تمامی شرایط و ضوابط این آزمون خواهند بود.
شرکت کنندگان می بایست ابتدا دانشگاه منتخب خود را تعیین نمایند و با توجه به تاریخ معین شده توسط دانشگاه، در این آزمون شرکت کنند. آزمون یوس هر ساله در یک برهه زمانی کوتاه برگزار می گردد و در febrvary به ماه شمسی در بهمن ماه دانشگاه ها شروع به ثبت نام می کنند و اردیبهشت تا تیر ماه زمان برگزاری این آزمون خواهد بود. زمان ثبت نام این آزمون قابل تمدید نبوده و متقاضیان شرکت در این آزمون می بایست حتماً در بهمن ماه ثبت نام کنند.

آزمون یوس

مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون یوس ۲۰۲۰؟

زمان ثبت نام آزمون یوس ۲۰۲۰ می بایست مدارک متقاضی در سایت دانشگاه بار گذاری شود.

مدارک مورد نیاز جهت بارگذاری در سایت به شرح زیر می باشد.

 • • اصل و ترجمه پاسپورت متقاضی
  • اصل و ترجمه پیش دانشگاهی
  • اصل و ترجمه ریز نمرات دوره چهار ساله
  • اصل و ترجمه رسمی دیپلم دبیرستان
  • عکس سه در چهار سال جاری داوطلب
  • تکمیل فرم ثبت نام آزمون
  • واریز هزینه ثبت نام آزمون
  • اسکن کارت ملی یا گذرنامه

در ابتدا ممکن است تمامی مدارک از شما خواسته نشود اما بهتر است تمامی آن ها را دارا بوده تا در فرآیند ثبت نام با مشکلی مواجه نشوید.

در صورت اخذ پذیرش تمامی مدارک جهت ثبت نام قطعی مورد نیاز خواهد بود.

مقاله مرتبط : شرایط تحصیل در ترکیه به چه شکل است؟!

هزینه ثبت نام آزمون یوس چقدر است؟

متعاقباً شرکت در این آزمون شامل پرداخت هزینه می شود که هر دانشگاه باهم متفاوت می باشد که داوطلبان با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر می توانند از هزینه آن مطلع شوند که این هزینه ها از ۱۰۰ لیر‌ تا ۳۰۰ متغیر است. هزینه ثبت نام آزمون هر دانشگاه می بایست به صورت جداگانه پرداخت شود.
هزینه ثبت نام از طریق حساب های بانکی کشور ترکیه صورت می پذیرد، چنانچه داوطلبی قادر به پرداخت هزینه ثبت نام از این طریق نیست میتواند با مراجعه به سایت های منتخب و دارای مجوز نسبت به پرداخت هزینه نام نویسی اقدام کند.

شرایط ثبت نام آزمون یوس ترکیه؟

برای شرکت و ثبت نام در آزمون یوس متقاضیان باید دارای شرایطی که از سوی دانشگاه ها تعیین شده را دارا باشند. در واقع افراد واجد شرایط می توانند در این آزمون شرکت کنند. برای دیدن ویدئو شرایط تحصیل در ترکیه از آپارات ستاره ایرانیان دیدن فرمایید.

 • • افراد تبعه کشور ترکیه حق شرکت در این آزمون را ندارند و دانشجویان بین المللی یا خارجی می توانند در آزمون یوس شرکت کنند.
  • متقاضیان می بایست دانش آموز سال آخر دبیرستان و یا دارای مدرک دیپلم باشد.
  • اتباع کشور ترکیه یا ترک قبرس شمالی که دوره دبیرستان خود را به طور کامل در خارج از کشور ترکیه گذرانده اند می تواند در این آزمون شرکت کند.
  • هیچ گونه شرط سنی وجود ندارد و افرادی که شرایط بالا را دارا باشند می توانند در آزمون شرکت کنند.
  • افرادی که در بدو تولد تابعیت کشور ترکیه را دارند اما با تایید وزارت کشور ترکیه از تابعیت این کشور بیرون آمده اند می بایست مدارک مربوط را از وزارت کشور اخذ نمایند.
  • دفترچه سوالات به دو زبان ترکی و انگلیسی طراحی شده و داوطلبان در زمان ثبت نام زبان مورد نظرخود را انتخاب کرده و در برخی سال ها آزمون به زبان فارسی هم طراحی می شود.
  • برای کارشناسی باید حداقل مدل ۱۴، کارشناسی ارشد و دکتری ۱۵، برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی حداقل ۱۸ را دارا باشند.

سوالات و جزوات آزمون یوس دانشگاه استانبول؟

آزمون یوس از دو بخش اصلی تشکیل شده

1. آزمون هوش و ریاضی: بخش ریاضی شامل سوالات هندسه و ریاضیات عمومی و غیره می باشد و بخش هوش شامل افکار منطقی، اشکال سه بعدی می باشد.
2. داوطلبانی که در آزمون هوش و ریاضی قبول شده باشند و در صورتی که آزمون زبان ترکی استانبولی آن ها مورد قبول باشد می توانند مستقیماً وارد دانشگاه شوند در غیر این صورت باید یک دوره شش ماهه زبان را قبل از شروع دانشگاه شرکت کند.
تعداد سوالات معمولا بین ۸۰ تا ۱۰۰ سوال می باشد و زمان پاسخگویی به سوالات بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ دقیقه می باشد. تعداد دقیق سوالات و زمان پاسخگویی به سوالات در زمان ثبت نام در سایت رسمی دانشگاه اعلام می شود.

منابع و خرید کتاب های یوس متروپل ترکیه؟

برای شرکت در آزمون یوس چندین کتب از موسسات مختلف انتشار یافته است. چندین نمونه از این کتاب ها شامل، کتاب های پوزا 4ج جلد، کتاب های متروپل 8 جلد، کتاب های چاغداش 8 جلد، کتاب های تی نی تی ۳ جلد(به فارسی). کتاب های پوزا دارای درسنامه های خوبی هستند اما متاسفانه توضیحات فقط به زبان انگلیسی و ترکی ارائه شده است. کتاب های متروپل بیشتر به عنوان بانک سوال کارایی دارند. کتاب های تی نی تی درسنامه های فارسی خوبی دارند. کتاب های چاغداش به افرادی پیشنهاد می شود که به دنبال مثال های تکمیلی و جدید هستند